Belka
Sobota, 17 Listopada 2018   imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

"SPOTKANIE POKOLEŃ" W TRZYGŁOWIE.

Data publikacji: 2018-09-11, Data modyfikacji: 2018-09-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Jestem niezwykle rad, że mogliśmy się zgromadzić po raz pierwszy od czasu zakończenia działalności Stacji Hodowli Roślin – mówił podczas „Spotkania Pokoleń" byłych pracowników zakładu, które odbyło się w minioną sobotę w Trzygłowie, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą ludziom tworzącym i pracującym przez lata w placówce. – Jestem bardzo szczęśliwy, że mogliśmy się zgromadzić tu w Trzygłowie  po raz pierwszy od czasu zakończenia działalności Stacji Hodowli Roślin. Od kilku lat wspólnie z małżonką myśleliśmy, żeby się spotkać. Dwa lata temu ta idea zaczęła nabierać kształtów. Stąd nasze rozmowy z przyjaciółmi, z byłymi pracownikami, nawiązanie kontaktów. I pytanie czy jest potrzeba, czy chcemy się zobaczyć. Wniosek był jeden – mówił podczas spotkania w Trzygłowie, burmistrz Andrzej Szczygieł, który przepracował wiele lat w trzygłowskiej stacji. – Jesteśmy z mężem szczęśliwi, że Państwo przyjęli nasze zaproszenie. Próbowaliśmy dotrzeć naprawdę do wszystkich, ale było bardzo ciężko, żeby znaleźć adresy i spotkać się – mówiła Joanna Szczygieł, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Trzygłowie, w której gościnnych progach mogli się zatrzymać goście.Sobotnie spotkanie rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą, w celebrę której ks. Mateusz Szymczak włączył również były pracowników. Następnie barwny korowód przemaszerował przez miasto, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrą Dętą Red Swing Low do miejsca, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę a także posadzono trzy dęby. W „Spotkaniu Pokoleń" wzięli udział byli pracownicy zakłady, a także ich rodziny i dyrektorzy, którzy kierowali jednostką w kolejnych latach. Pierwszym dyrektorem zakładu był nieżyjący Stanisław Hlebowicz, który przybył do Trzygłowa w 1969 roku wspólnie z małżonką. Kolejno na czele zakładu stał Stanisław Swora, Stanisław Senczyszyn, dyrektor Leon Momot. – Wspominamy również nieżyjących dyrektorów Tadeusza Koguta, Józefa Odziobę i Stanisława Lisa.Do grudnia 1948 roku funkcjonowało w Trzygłowie gospodarstwo pomocnicze Armii Radzieckiej 1 grudnia 1948 roku ostatni żołnierze komendantury radzieckiej opuścili Trzygłów. Majątek przeszedł w posiadanie PZN. Rok później powstał Zespół PGR z siedzibą w Barkowie, od 1952 roku w Trzygłowie. Od 1 lipca 1969, a praktycznie od 1 stycznia 1970 roku nastąpiła kolejna zmiana formy organizacyjnej powstała Stacja Hodowli Roślin. W okresie działalności SHR powstało wiele obiektów obiektów hodowlanych, zaplecza technicznego, a także nowe mieszkania, przedszkole zakładowe, stołówka pracownicza, ośrodek zdrowia i wiele obiektów kulturalnych i sportowych. Po przemianach ustrojowych w kraju, taka forma funkcjonowania gospodarstwa państwowego została wyczerpana. W latach 1989 – 1993 następowało „wygaszanie"  działalności SHR, aby w 1994 roku zakończyć funkcjonowanie.

Pełna treść wiadomości na: gryfice.eu/artykuly/item/3058-spotkanie-pokolen-w-trzyglowie
gryfice.eu, Źródło artykułu: gryfice.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gryficki - powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w Gryficach. W skład powiatu wchodzą gminy: Gryfice, Płoty, Trzebiatów, Brojce, Karnice, Rewal. Powierzchnia całkowita powiatu wynosi 1017,37 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: muzea i galerie regionalne (Muzeum i Galeria „Brama”, Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, Muzeum Multimedialne w Trzęsaczu, Pałac Trzebiatowski) oraz budowle zabytkowe (Baszta Kaszana w Trzebiatowie, Brama Kamienna i Wysoka w Gryficach, Latarnia Morska w Niechorzu, Pałac w Trzebiatowie, Ruiny Kościoła w Trzęsaczu czy Zamek w Płotach). Przez powiat przepływa rzeka Ryga, na której organizwoane są między innymi spływy kajakowe. Pozostałe zbiorniki wodne stanowią jeziora (Resko Przymorskie, Liwia Łuża, Kołomąć, Łopianowskie, Trzygłowskie, Rybokarty) oraz zbiorniki Rejowice i Likowo. Przez teren powiatu przechodzą trzy szklaki turystyczne: Nadmorski im. Czesława Piskorskiego, Liwiej Łuży oraz Pobrzeża Rewalskiego.

Gospodarka powiatu oparta jest głównie na przemyśle drzewnym, spożywczym, a z racji pasa wyżbrzeża bałtyckiego także na turystyce.

Przez powiat przebiega droga krajowa nr 6.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola